Microsoft Windows XP

jest udaną próbą stworzenia jednolitej linii systemów Windows. System opiera się na kodzie NT z dodanym nowym GUI Luna zawierającym wiele nowości i usprawnień.  System wyposażono w przeglądarkę Internet Explorer 6 i odtwarzacz multimedialny Windows Media Player 9. Dodano także funkcję pulpitu zdalnego, dzięki któremu możliwa jest wygodna, zdalna pomoc innemu użytkownikowi. Ponadto, system zawiera zintegrowaną zaporę sieciową.

Microsoft Windows Vista

to najnowsza edycja systemu Windows firmy Microsoft. Następca systemu Windows XP. Do nowości można zaliczyć całkowicie nowy wygląd, bazujący na silniku Aero, obsługę nagrywania płyt DVD, Windows Desktop Search – rozszerzona funkcja indeksowania i natychmiastowego wyszukiwania plików oraz wiele innych. Oprócz znanej z Windows XP SP2 Zapory systemu Windows dołączony do systemu został także program chroniący przed spyware (dostępny jako darmowy dodatek dla systemów XP i Server 2003) o nazwie Windows Defender. Został wprowadzony nowy model aktualizacji tzw. hot patching, dzięki któremu w wielu wypadkach aktualizacja odbywa się w tle, bez restartowania komputera. Ciekawą funkcjonalnością jest wbudowane w edycję Ultimate rozwiązanie Bitlocker pozwalające na szyfrowanie całych partycji.

Windows Vista jest dostępny w ośmiu edycjach – wszystkich, z wyjątkiem Windows Starter 2007 w wersjach 32- i 64-bitowej. Istnieje możliwość łatwej aktualizacji Windows Vista do edycji Ultimate i skorzystania z cech dostępnych w tej edycji.

Oto edycje systemu Windows Vista:

Edycja Opis Ograniczenie dostępności
Windows Vista Home Basic Podobna do Windows XP Home Edition, do domowego użytku przez użytkowników nie potrzebujących zaawansowanych funkcji multimedialnych. Nie posiada interfejsu Windows Aero.
Windows Vista Home Basic N Identyczna, jak Windows Vista Home Basic, z wyjątkiem tego, że nie zawiera programu Windows Media Player. Ta edycja jest wydana na podstawie decyzji Komisji Europejskiej, aby umożliwić większą konkurencję pomiędzy aplikacjami multimedialnymi dostępnymi dla systemu Windows. Nie posiada interfejsu Windows Aero. Europa
Windows Vista Home Premium Oparta na Windows Vista Home Basic, oferuje dodatkowo zaawansowane cechy skierowane dla domowych użytkowników, takie jak obsługa HDTV czy DVD authoring. Edycja ta jest porównywalna do systemu Windows XP Media Center Edition. Zawiera program „Windows Media Center” Posiada interfejs Windows Aero.
Windows Vista Business Porównywalna do Windows XP Professional i przeznaczona dla rynku biznesowego. Dodaje obsługę domen systemu Windows Server, której brakuje we wszystkich edycjach Home. Edycja ta jest dostarczana razem z nową wersją serwera IIS (Internet Information Services). Posiada interfejs Windows Aero.
Windows Vista Business N Identyczna jak Windows Vista Business, z wyjątkiem tego, że z tej samej przyczyny, co w edycji Home Basic N, nie zawiera programu Windows Media Player. Posiada interfejs Windows Aero. Europa
Windows Vista Enterprise Edycja ta jest skierowana dla przedsiębiorstw. Funkcje przez nią oferowane są połączeniem edycji Business z funkcjami takimi, jak system wirtualizacji oprogramowania Microsoft Virtual PC czy wielojęzyczny interfejs użytkownika (MUI). Edycja ta nie jest dostępna w sprzedaży detalicznej BOX ani w wersjach OEM. Posiada interfejs Windows Aero. Microsoft Software Assurance
Windows Vista Ultimate Edycja ta jest połączeniem edycji Home i Business (oraz wersji Enterprise, przeznaczonej do licencji zbiorczej). Jako jedyna edycja systemu Windows Vista posiada obsługę Dodatków dla systemu Windows Vista. Dodatkowo zawiera obsługę podcastingu — którego nazwę Microsoft zmienił na „blogcasting”, narzędzie podnoszące wydajność gier (o nazwie kodowej WinSAT), możliwość zgrywania DVD i być może wsparcie dla specjalnych serwisów on-line z multimediami, jak i dodatkowymi usługami przeznaczonymi dla konsumenta. Edycja Ultimate jest najbardziej imponującą edycją systemu Windows Vista, przeznaczoną dla wymagających użytkowników, graczy, profesjonalistów multimedialnych i entuzjastów PC. Opisywana jest jako „najlepszy wybór” dla ludzi, którzy chcą „jak najlepszych doświadczeń w używaniu systemu Windows Vista”. Zawiera Windows Media Center. Dodatkowym elementem jest funkcja szyfrowania dysków BitLocker. Narzędzie to pozwala na szyfrowanie dysku w locie (podczas normalnej pracy nie widać żadnych problemów, ani konfliktów, ale po zamknięciu systemu dysk jest zaszyfrowany i wymaga podania odpowiedniego klucza. BitLocker został również zawarty w wersji Enterprise Visty. Narzędzie to jest dostępne w ramach „Dodatków dla systemu Windows Vista”. Posiada interfejs Windows Aero.
Linux
jest uniksopodobnym systemem operacyjnym opartym na licencji Open Source. Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail, bazy danych i inne), jako zapory sieciowe (firewall), router, a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD i tunerach dvb.

Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania Linux znajduje szerokie zastosowanie na rynku biurowym i domowym. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze, kontrwywiad i wojsko, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów. Również aparatura medyczna np. Tomografy Komputerowe firmy GE korzystają z systemu operacyjnego Linux. Popularne „Access Pointy” do dystrybucji sygnału WiFi również opierają się na uproszczonym jądrze Linuksa i procesorach ARM, coraz częściej również słyszy się o telefonach komórkowych z tym systemem na pokładzie.

Microsoft Windows Server 2003

jest bezpośrednim następcą Windows 2000 Server. W porównaniu do wersji 2000 wprowadzono lub poprawiono wiele funkcji sieciowych. Do najważniejszych należą między innymi IIS w wersji 6.0, poprawki w usłudze Active Directory, a także dodanie funkcji Kopii w tle. System nadal może współpracować z systemami plików FAT, FAT32 i NTFS. Wyposażono go w platformę .NET Framework (zobacz też: .NET) w wersji 1.1. System wyposażono w specjalną edycję przeglądarki Internet Explorer. Program jest też skonfigurowany w ten sposób, że praktycznie niemożliwe jest uruchamianie lub ściągnięcie plików lub rozszerzeń, które mogą zaszkodzić systemowi.

Istnieje kilka edycji systemu zależnie od zastosowań:

  • Small Business Server

Windows SBS jest edycją opartą na podstawowej edycji serwerowej systemu. Dołączone jest do niego oprogramowanie (dla innych wersji serwerowych sprzedawane oddzielnie). Dołączone oprogramowanie nie wymaga oddzielnych licencji dostępu. W odróżnieniu od zwykłych wersji serwerowych, w SBS wystarczą jedynie licencje dostępowe do serwera. Ułatwienie to wiąże się jedynie z pewnymi ograniczeniami funkcjonalności. Od roku 1998 jego kolejne wersje instalowane są w serwerach dostarczanych wraz z pracowniami komputerowymi do polskich szkół.

Ograniczenia wersji SBS:

  1. w domenie może istnieć tylko jeden serwer SBS
  2. serwer SBS musi obsługiwać domenę najwyższego poziomu w Active Directory
  3. serwer SBS nie obsługuje relacji zaufania z innymi domenami
  4. serwer SBS nie obsługuje domen niższego rzędu
  5. serwery SBS mają ograniczenie ilości zainstalowanych licencji dostępowych (4.x i 2000 do 50; 2003 do 75)
  6. Terminal Services można uruchomić jedynie w trybie zdalnej administracji (ograniczenie od wersji 2003)
  • Web Edition
  • Standard Edition
  • Enterprise Edition
  • Datacenter Edition

Windows Server 2003 jest dostępny w wersjach na platformy sprzętowe: x86, Itanium, AMD.